Hry s tématikou pravěku

Pravěk, respektive ztvárnění prehistorického prostředí a jeho různých druhů převážně dravých obyvatel, se v době moderních technologií vyvinul i jako komerční prostředek s velmi širokým využitím společností. Jedním z nich je vytváření různých počítačových her, otevřených světů s prostředím například doby jurské a křídové nebo tvorba vyloženě hororových strategií, kde je hlavním smyslem se nenechat roztrhat od nebezpečných tvorů. Trochu nostalgicky pojato - kdo by si před sto lety něco podobného pomyslel, nejspíš by ho okolí považovalo za blázna.

V dnešní době existuje na trhu velký výběr dobrých i špatných her s touto tématikou. Je nejspíš nadlidský úkol modelovat veškeré živočichy, kteří se v nich pohybují, naprosto v souladu s vědeckými fakty a odráží se to především i na daleko poutavějším, i když nepřesném, a často krvelačném ztvárnění. Od éry Jurských parků je prostě určitým trendem ukazovat masožravé tvory minulosti jako naprosto kruté, krvelačné bestie zabíjející vše, na co přijdou (a to většinou právě hráče). Některé z her, jde většinou o ty novější, mají opravdu relativně přesné 3D vyobrazení různých prehistorických tvorů, od ještěrek přes ceratosaury až po paracerateria a mamuty. Ve většině z nich s těmito tvory bojujeme nebo naopak slouží jako dopravní prostředky - to už záleží na tvůrcích.

Ačkoliv hry a herní systémy nejsou hlavním tématem blogu, rozhodl jsem se jim věnovat alespoň jednu menší rubriku. Je to těžké porovnat, ale v příspěvcích o nich se budeme zaměřovat na ztvárnění ekologie a etologii prehistorických tvorů ve hrách. Snad tedy tuto rubriku uvítáte.

Autor blogu,

Martin Kabát


Primal Carnage

K této hře je na místě říct, že se opakoval Jurský Park. Zde však do součastnosti přivedli pouze masožravé dinosaury. Je zde Carnotaurus sastrei, Tyrannosaurus rex, Pteranodon longiceps, dvounohý Spinosaurus aegyptiacusDilophosaurus wetherilli. Ve službě Steam, kde se také tato hra dá zakoupit, se dají koupit i bonusová zvířata, Cryolophosaurus ellioti a Tapejara wellnhoferi. Je zde navíběr někoik různých map, dinosauři si doplňují zbraví požíráním mrtvol rodu Iguanodon, lidé klasicky z lékárniček. Výhra příslušného týmu je pokud dokáže jeden z nich zabít všechny protihráče. Sám tuto hru vlastních, občas hraji, ale dávám přednost i jiným a lepším hrám.

Existuje zde také Novaraptor, zvláštní fiktivní druh raptora.

Této hře bych vytkl, že zde například Karnotaurus má své rohy určené k boji (ikdyž je takhle používat mohl) a má je velmi špičaté. Dále zde má také tyranosaurus kostěné pláty a zádech.

Far Cry Primal

Tato hra vyšla v poměrně nedávné době a je velmi přesná, co se týče prostředí i zvířat. Hlavní postava je zde Takkar, bojovník pradávného kmene Wenja. Jak už v době ledové bývá, kmeny si hledaly vůbec nejlepší útočiště, zde je jím pradávná země Oros. Hlavním kmenem, který chce tuto zemi ovládnout je kmen Udam. Díky moudrému šamanovi se však Takkar naučí, jak ochočit pro jiné nebezpečná zvířata, jakými jsou například jeskynní lvi, dhoulové, jeskynní medvědi, vlci, sovy a také šavlozubí tygři.

Celkově se zde dá vyrobit něklik typů zbraní, které byly používany v době ledové, především oštěpy, luky nebo zbraně z kostí ulovené zvěře. Kromě výše jmenovaných šelem se zde vyskytují také horské kozy, mamuti, srstnatí nosorožci, tapíři a další.

Země Oros byla před 10 000 lety místo, které dnes leží na uzemí České republiky a Rakouska, objevuje se zde například i známá Willendorfská venuše.

Jedinné, co bych mohl této hře vytknul je, že v jednom z úkolů, kdy bojujete s duchem vzácného nosorožce, se jedná o Embolotherium, které podle všeho vyhynulo před 32 miliony let.

Kontakt

Prehistoric World kabat.martin100@seznam.cz